Why we postponed Imo, Lagos guber primary elections – APC

Why we postponed Imo, Lagos guber primary elections – APC

Saturday, September 29, 2018 11:24 pm


Oshiomhole during the inauguration of the Convention Planning Committee

The All Progressives Congress (APC) has postponed its governorship primary elections for Imo and Lagos states to Monday, Oct.1.

Mr Adams Oshiomhole, the party’s National Chairman announced this on Saturday in Abuja,while inaugurating the party’s Governorship Primary Election Committee and the Presidential National Convention Committee.

Oshiomhole, who attributed logistics for postponing the primary election in the two states, said it would hold on Sunday (tomorrow) in other states of the federation as earlier scheduled.

“We have decided to postpone the governorship primary election in Imo and Lagos states to Monday Oct.1, even though it is public holiday.

“There is nothing in the law that says we cannot conduct our party affairs on the day of public holidays.

“We are sure that we will be able to rectify logistic challenges between now and the end of tomorrow, “ Oshiomhole said.

He added that the party`s secretariat would get to the committees through its chairmen to hand over documents and all materials including ballot papers and result sheets they would use for the primary election.

He further added that no fewer than 177 governorship aspirants were currently jostling to get the party’s tickets to contest governorship election in 29 states.

He thanked the committee members for honouring the party’s invitation at short notice and for accepting to serve it and the nation generally.

The APC national chairman stressed that members of the committee had a duty to ensure that the core values of the party was adhered to, adding that they should remain neutral while carrying out their assignments.

He added that the party’s leadership was doing everything possible to ensure proper security in states of the federation where the governorship primaries would be held.

Oshiomhole said the presidential national convention committee must reflect the ray of the future with gender balance.

“We want to organise a convention that is different. We want a convention that goes beyond electioneering, “ he said.

He added that the national convention should discuss the Nigeria agenda, issues of governance, development and economic issues as well as social choices.

“Let us disagree and agree within that convention in addition to confirming the presidential candidate and maybe amend any section of the Constitution that we might want to.

Gov. Abiola Ajimobi of Oyo state, who is the chairman of the 21-member presidential national convention committee, thanked the party`s leadership for the opportunity to serve.

“I thank you for giving us the opportunity to participate in laying the foundation for our 2019 electoral victory, because if you see the quality of the foundation, you will know how the building will be.

“The foundation you have laid today is so solid that I have no doubt that we will succeed in 2019 election, “ he said.

He stressed that the committee would not let the party down and assured that it would do its best to ensure that the party`s victory in 2019, was secured.

The News Agency of Nigeria (NAN) reports that while Kashim Shettima would serve as the committee Vice Chairman, Hadiza Bala Usman would serve as its Secretary.

Other members of the committee are Babatunde Fashola, Audu Ogbeh, Nasiru El-Rufai, Rochas Okorocha, Sen. Godswill Akpabio, Kayode Fayemi, Abubakar Bagudu and Mohammed Abubakar.

Godwin Obaseki, Simon Lalong, Sen. Emma Anosike, Hajiya Hauwa Sule, Timipre Sylva, Mr Sharon Ikeazor, Dr Ramatu Tijani, Abike Dabiri-Erewa, Stella Okotete and Paulen Tallen are all members of the committee.

The presidential national convention had been fixed for Oct. 6 to ratify President Muhammadu Buhari as the party’s presidential candidate for the 2019 election.

 

The list of members of the governorship primary election across the states of the federation is attached below:

 

Full List of APC Governorship Primaries Committee for September 30:

SOUTH EAST

ABIA STATE

S/N NAME DESIGNATION
1.       DAVID IYOHA CHAIRMAN
2.       NASIRU ADAMU JEGIRI SECRETARY
3.       HON. IBRAHIM GAMBO MEMBER
4.       HON. SAM ADEROGBOYE MEMBER
5.       MUSA HUSAINI SHELLENG MEMBER
6.       HAJIA AMINA MOHAMMED MEMBER


EBONYI STATE

S/N NAME DESIGNATION
1. SENATOR DOMINGO OBENDE CHAIRMAN
2. EMEKA UMEAKUKAR SECRETARY
3. HON. RAYANU ILYASU MEMBER
4. MALLAM UMAR ABU MEMBER
5. BAR. LEKAN ADESHINA MEMBER
6. MRS RACHEAL AKPABIO MEMBR
7. BARR. MARCEL ODIEDI MEMBER


ENUGU STATE

S/N NAME DESIGNATION
1. PROF. MOSES MOMOH CHAIRMAN
2. CHIEF BERNARD MIKO SECRETARY
3. RT. HON. AYO AGBONMONSERIN MEMBER
4. MRS QUESS OYADONGHA MEMBER
5. MOHAMMED GOMBE MEMBER
6. PRINCEWILL EJOGHARADO MEMBER
7. ABUBAKAR BELLO MEMBER


IMO STATE

S/N NAME DESIGNATION
1. ALH. AHMED GULAK CHAIRMAN
2. HENRY IDAHAGBON SECRETARY
3. BERNARD MIKKO MEMBER
4. KASHIM MOHAMMED MEMBER
5. ALH. SADIQUE GEBE MEMBER
6. MR. JOSEPH ENYIUKPO MEMBER
7. YAKASSAI MUKTARI MEMBER
8. AZOM CHIME UCHENNA MEMBER
9. DR. AHMED AMINU MEMBER
10. CHARLES NWABUEZE MEMBER
11. COL. ANTHONY IGBANOR MEMBER
12. ENG. FORT DIKE MEMBER

 

NORTH CENTRAL

BENUE STATE

S/N NAME DESIGNATION
1. CHIEF MUTIU ARE CHAIRMAN
2. BIODUN OYEBANJI SECRETARY
3. HON. ISAH SONG MEMBER
4. ABUBAKAR MARU MEMBER
5. ANDREW SERIKI MEMBER
6. ENGR. NDUBUISI NWANKWO MEMBER
7. YUSUF DAN UMAR MEMBER


NASARAWA STATE

S/N NAME DESIGNATION
1. ISMAIL AHMED CHAIRMAN
2. HON. ABDULLAHI CANDIDO SECRETARY
3.   MEMBER
4. MRS TOLA JACOBS MEMBER
5. MRS LYINDA EDEM AK MEMBER
6. YETUNDE ADENIYI MEMBER
7. CHIEF OBINNA NNORO MEMBER
8. MR. DOMINIC ALANCHA MEMBER


NIGER STATE

S/N NAME DESIGNATION
1. LUCKY IMASUEN CHAIRMAN
2. HON. SAIDU AKAWU SALIHU SECRETARY
3. HON. SADIQ MAMMAN MEMBER
4. IBRAHIM UMAR MORIKI MEMBER
5. CHIEF DR. LIBERTY ATSU MEMBER
6. MAI MODU SHERIF MEMBER
7. BARR. MARTINS MUKORO MEMBER
8. THANKGOD IMOH MEMBER
9. HON. SUNDAY ADUNMO MEMBER


PLATEAU STATE

S/N NAME DESIGNATION
1. SENATOR OBADORA CHAIRMAN
2. HON. BRAI OSHIORENUA SECRETARY
3. SIR PHIL EZEH MEMBER
4. BASHIR MIJINYAWA MEMBER
5. MR. DIKE T.C.  DIKE MEMBER
6. AHMED MUSA GEIDAM MEMBER
7. DAN ASABE SULEIMAN KAKANDA MEMBER

 

NORTH EAST

ADAMAWA STATE

S/N NAME DESIGNATION
1. YERIMA A. GIADE CHAIRMAN
2. CHRIS DIRISU SECRETARY
3. ROMEO SHAIBU OMOIKE MEMBER
4. DR. ADAMU ABBA MEMBER
5. WAKIL AHMED SARKI MEMBER
6. RICHARD AGWA MEMBER
7. ABDULLAHI HAWA YUSUF MEMBER


BAUCHI STATE

S/N NAME DESIGNATION
1. PROF. AHMED BAKARI CHAIRMAN
2. PROF DALHATU SAUGARI SECRETARY
3. CAOT. RTD. KAZEEM A. JIDE MEMBER
4. TIJANI RAMALLAN MEMBER
5. ALH. LAWAL KENKEN MEMBER
6. DR. SANUSI YAKUBU MEMBER
7. HON. ENGR. BEKE APERE MEMBER
8. CHIEF DIRON ADESUAN MEMBER
9. ANDREW MOMODU MEMBER


GOMBE STATE

S/N NAME DESIGNATION
1. ABU BAWORO CHAIRMAN
2. PROF. SANI RINGIM SECRETARY
3. HON. MOUKTAR GARO MEMBER
4. TOM ODEMWINGIE MEMBER
5. ELDER EMMA OKORO MEMBER
6. HON. USMAN BALKORE MEMBER
7. ABDULFATAI AGUNLEYI MEMBER


TARABA STATE

S/N NAME DESIGNATION
1. SEN. EMMANUEL OCHEJA CHAIRMAN
2. HON, ALI KAGU LAWAL SECRETARY
3. DR. LODRICK CHIDI ENEH MEMBER
4. ABDUL MALIK YAKUBU MEMBER
5. SHOLA OYINLOLA MEMBER
6. ABBATI RASHID RAFINDADI MEMBER
7. BARR. MENYECHI ONUOHA MEMBER


YOBE STATE

S/N NAME DESIGNATION
1. UMAR LAWAN KARETO CHAIRMAN
2. ANTIBAS ELNATHAN SECRETARY
3. HON. ALIYU UGBENA MEMBER
4. OTUNBA SEYI ODUNTAN MEMBER
5. HAJIA HASSANA ABDULLAHI MEMBER
6. ALI MAKODA MEMBER
7. HON. BABBA UMAR MEMBER


BORNO STATE

S/N NAME DESIGNATION
1. HON. AHMAD EL-MARZUQ CHAIRMAN
2. MALLAMI ABDULKADIR SECRETARY
3. SALIHU BABA AHMED MEMBER
4. HON. BIODUN OMOLEYE MEMBER
5. RT. HON. ADEYEMI IKUFORIGI MEMBER
6. GARBA N. DANZARIA MEMBER
7. OYINVWI ONOME KENVIL MEMBER
8. MAITURARE AHMED MEMBER


KANO STATE

S/N NAME DESIGNATION
1. DR. PIUS ODUBU CHAIRMAN
2. ABDULAZIZ BELLO SECRETARY
3. ALH. YAHAYA AMIN MEMBER
4. HON. AMAH NWAUWA MEMBER
5. SHAMSU SULE FUNTUA MEMBER
6. USMAN AHMED NAHUCHE MEMBER
7. SURAJUDEEN OYEDELE MEMBER


KEBBI STATE

S/N NAME DESIGNATION
1. PROF. OSUNBO OSAREME CHAIRMAN
2. ENG. SAID ABUBAKAR SECRETARY
3. COMRADE GARBA MUSA BELLO MEMBER
4. IBRAHIM ADAMU MEMBER
5. DR. JOHNSON ATAEKONG MEMBER
6. MR JAMES LALU MEMBER
7. DR. SAMMY EKPE MEMBER


KATSINA STATE

S/N NAME DESIGNATION
1. DR. ISA ADAMU CHAIRMAN
2. DR. HARUNA YERIMA SECRETARY
3. AMINU HUSAINI MEMBER
4. YAKUBU B. HADEJIA MEMBER
5. ENG. ABDULLAHI GASHIR MEMBER
6. BAKO ZANNA MEMBER
7. BABAGANA TUKOR MEMBER


SOKOTO STATE

S/N NAME DESIGNATION
1. ALHAJI SULEIMAN ABUBAKAR CHAIRMAN
2. ALHAJI SALAU ABUBAKAR SECRETARY
3. LAWAL ZUBERU MEMBER
4. CHIEF SILAS CHUKWU ONWO MEMBER
5. ILYASU HAMID MEMBER
6. CYRIL EYOP MEMBER
7. DR. ISHAQ KOLAWOLE MEMBER


ZAMFARA STATE

S/N NAME DESIGNATION
1. BARR. AMINU ASINACHI CHAIRMAN
2. DR. ABBAS KATAGUN SECRETARY
3. MOHAMMED MAUZO MEMBER
4. DANLAMI ZURU MEMBER
5. ZUBAIRU SULEIMAN MEMBER
6. RABIU GARBA MEMBER
7. BELLO IBRAHIM MEMBER


JIGAWA STATE

S/N NAME DESIGNATION
1. SEN. ABUBAKAR SADIQ CHAIRMAN
2. BELLO IBRAHIM SECRETARY
3. BARAKA SANI ZAKKA MEMBER
4. HON. IBRAHIM TURAKI MEMBER
5. YUSUF BARMO MEMBER
6. MRS. TEMITOPE OYEWOLE MEMBER
7. AMBAYA ATTAHIRU ISA MEMBER


KADUNA STATE

S/N NAME DESIGNATION
1. MATTHEW IDUYEKHEU CHAIRMAN
2. BARR. SANUSI MUSA SECRETARY
3. ALH. ABU GAMBO MEMBER
4. PROF. EDDY FLOYD IGBO MEMBER
5. ENGR. GABRIEL IDUSERI MEMBER
6. UMARU ALIYA AJIYAN NASARAWA MEMBER
7. HON. HAKEEM OKEDARA MEMBER

 

SOUTH SOUTH

AKWA – IBOM STATE

S/N NAME DESIGNATION
1. BARR. YAMAH MOMOH CHAIRMAN
2. HON. ABBAS BRAIMAH SECRETARY
3. ALH. UBA MALAMI MEMBER
4. AHMED OKARA MEMBER
5. HON. NADA KARIBO MEMBER
6. ALH. MURTALA ADHAMA MEMBER
7. ALH. GARBA MUSLIMA MEMBER
8. HAJIA AMINA GAMAWA MEMBER
9. HON. YUSUF MAIANGUWA MEMBER


DELTA STATE

S/N NAME DESIGNATION
1. LAWRENCE ONOJA CHAIRMAN
2. EDREES SALEH DANMAIRAFI SECRETARY
3. BARR. ELVIS ASORO MEMBER
4. ENG. CHIMA AGU MEMBER
5. ISA DONGOYARO MEMBER
6. OLU KOGAR MEMBER
7. PRINCE PROGRESS MEFFOR MEMBER


CROSS- RIVER STATE

S/N NAME DESIGNATION
1. SEN. AHMED YERIMA CHAIRMAN
2. BARR. OLUSEGUN ILORI SECRETARY
3. BARR. NATHANIEL IKEOHA MEMBER
4. GEORGE IZUWA MEMBER
5. HON. TOM ZAKARI MEMBER
6. MR. OLU ABIOLA MEMBER
7. BARR. AKINSANYA AYODELE MEMBER

 

RIVERS STATE

S/N NAME DESIGNATION
1.       RTD. JAFFAR LAWAL ISA CHAIRMAN
2.       TUKUR AHMED JIKAMSHT SECRETARY
3.       MUBASHIR ALUKO MEMBER
4.       ALIYU AMINU MEMBER
5.       CHIEF KOLA ADEYENI MEMBER
6.       BARR. MENYECHI ONUOHA MEMBER
7.       DR. MUSTAPHA TIJANI MEMBER
8.       SAIDU UBA MALAMI MEMBER

 

SOUTH WEST

LAGOS STATE

S/N NAME DESIGNATION
1. CHIEF EBIRI CHAIRMAN
2. H.E. DANKI GARI SECRETARY
3. ALI. AHMED MUHAADU MEMBER
4. SENATOR CLEVER IKISIKPO MEMBER
5. CLEVE EGBEJI MEMBER
6. HON. CHIDI EZE MEMBER
7. DR. JERRY UGBOKWE MEMBER


OGUN STATE

S/N NAME DESIGNATION
1. MUHAMMAD INDABAWA CHAIRMAN
2. SENATOR GBENGA ALUKO SECRETARY
3. ALI MAGASHI MEMBER
4. HON. MATTHEW OMEAGARA MEMBER
5. KABIR AHMED MEMBER
6. OSITA OKECHUKWU MEMBER
7. ECHEZA OSHOGWE MEMBER
8. ALH. ABDUL AZEEZ ANUHI MEMBER


OYO STATE

S/N NAME DESIGNATION
1. CHIEF DEMOLA SERIKI CHAIRMAN
2. FRANSIS INEGBENKI SECRETARY
3. HON. FAPARUSI MEMBER
4. HAJIA SAADATU YAHAYA MEMBER
5. UMAR ABBA MEMBER
6. BARR. EJIRO ETAGENE MEMBER
7. DR. HASHIM ADA MEMBER

(NAN)

Loading...

Join The Conversation

What do you think?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.